Jak wybrać zestaw hi-fi

Jak wybrać zestaw hi-fi?

Zapewne wielu ludzi zastanawia się, po co nam właściwie muzyka oraz czemu wydajemy spore pieniądze na sprzęt grający. Odpowiedź jest całkiem prosta – po nic. Trudno przypisać muzyce jakąś funkcję praktyczną. Nie posprząta mieszkania, nie wyprowadzi psa. Jednak, jak każda potrzeba wyższa, muzyka sprawia, że życie staje się piękniejsze, lepsze oraz prostsze. Dodatkowo odpowiedni kawałek w słuchawkach lub głośnikach pozwala nam wydajniej oraz efektywniej pracować, ćwiczyć czy w końcu wypoczywać!

I to właśnie dlatego kupno sprzętu grającego, zaraz po wyposażeniu kuchni w lodówce oraz łazienki w pralkę, jest jedną z pierwszych rzeczy, jaką robimy po wprowadzeniu się do nowego mieszkania. Dlatego dzisiaj podpowiemy, jak wybrać idealny zestaw hi-fi, który sprawi, że życie nabierze Waszego ulubionego rytmu!

Rozmiar ma znaczenie, cena nie gra roli

Przede wszystkim naszą przygodę z zakupem nowego zestawu hi-fi warto zacząć od ustalenia, gdzie nasz nowy odtwarzacz będzie stał. Inne urządzenie sprawdzi się w studio nagraniowym, inne w pokaźnych rozmiarów salonie, a inne w niewielkiej sypialni. Wybierając hi-fi warto zwrócić pamiętać, że jeżeli nasz pokój ma jakieś 10m2, nie warto kupować sprzętu o potężnych kolumnach, ponieważ nigdy nie wykorzystamy w całości ich potencjału! Z drugiej jednak strony w ogromnym salonie nie sprawdzi się znana ze swych kompaktowych rozmiarów miniwieża. Bez przesady można powiedzieć, że ustalenie przeznaczenia sprzętu jest nawet ważniejsze, niż ustalenie budżetu! Tym bardziej, że poszukiwania sprzętu hi-fi najczęściej zaczynamy od czytania opinii na forach, przeglądania ofert sklepów, porównywania parametrów i innych rozsądnych czynności. Oczywiście wszystkie te kroki są bardzo ważne i potrzebne, ale zdecydowanie lepiej zacząć szukanie zestawu od zadania sobie pytania, gdzie on właściwie będzie stał. Jeśli już wiemy, jakich rozmiarów zestaw nas interesuje, warto zająć się wspomnianym wcześniej budżetem. Wbrew pozorom drożej nie zawsze znaczy lepiej. Bardzo często zdarza się, że mniej znany czy niszowy producent oferuje sprzęt o podobnych parametrach, jak producent doskonale znany i luksusowy, ale za o wiele niższą cenę! Warto zatem poświęcić trochę więcej czasu na poszukiwanie sprzętu idealnego oraz pamiętać, że zestaw hi-fi nie jest raczej urządzeniem, które kupuje się co roku, tylko prawdopodobnie zostanie z nami przez kilka ładnych lat!

Kupuj „na słuch” oraz oczami

Kiedy znamy już nasz budżet i wiemy, gdzie zestaw hi-fi będzie stał, możemy ruszać na łowy. Pamiętajmy przy tym, że wybór sprzętu grającego powinien być sprawą subiektywną. Każdy z nas odbiera muzykę, a tym samym możliwości zestawu grającego, inaczej, dlatego wybór zestawu hi-fi powinniśmy uzależnić od naszego gustu, a nie od parametrów czy cudzej opinii. Eksperci radzą wręcz wybrać się na poszukiwania idealnego zestawu z własną, doskonale znaną płytą, dzięki czemu będziemy mogli jeszcze lepiej i dokładniej sprawdzić możliwości konkretnego zestawu. „A parametry?” – spytacie. Oczywiście, parametry są ważne, ale nie najważniejsze, zwłaszcza, że to, co często widzimy w opisach produktów jest najczęściej optymalnymi parametrami podanymi przez producenta, z których prawdopodobnie w trakcie normalnego użytkowania będziemy korzystać sporadycznie lub wcale. Dlatego o wiele lepiej jest organoleptycznie przekonać się, czy dźwięk urządzenia pasuje do naszego odbioru muzyki oraz, oczywiście, prywatnych upodobań co do konkretnych gatunków.

No i na koniec – wybierzmy sprzęt, który będzie się nam podobał! Wbrew pozorom design urządzenia jest niemal tak samo ważny, jak parametry. Gdzie szukać zestawów, które łączą w sobie doskonałą jakość brzmienia, przystępną cenę oraz przemyślany projekt? Łowy warto zacząć od doskonale znanej wszystkim melomanom marki Philips – więcej informacji na temat najnowszych propozycji producenta znajdziecie na stronie Philips.pl.

Mikrowieża wyposażona w systemem Bass Reflex

Jak wybrać zestaw hi-fi?
5 (100%) 2 vote[s]

Say Something