Wieża od mikrowieży różni się wielkością

Wieża czy miniwieża?

Urządzenia do odtwarzania dźwięku różnić mogą się od siebie zarówno ceną, dostępnymi funkcjami, jak i rozmiarem. Poniżej kilka przydatnych porad, które ułatwią podjęcie decyzji.

Czym wieża różni się od miniwieży?

Jak się okazuje, wieża od miniwieży różni się jedynie rozmiarem. Jak sama nazwa wskazuje – drugie z urządzeń jest mniejsze i bardziej kompaktowe. Jeżeli chodzi o parametry czy wyposażenie, miniwieża nie odbiega zwykle od sprzętu o standardowej wielkości.

Gust muzyczny a wybór wieży

Zanim dokonamy ostatecznego wyboru, zastanówmy się nad przeznaczeniem danego sprzętu. Innego urządzenia potrzebować będzie bowiem osoba, która słucha muzyki jedynie od czasu do czasu, innego – meloman, który wsłuchuje się w każdy dźwięk. Nie bez znaczenia jest tu również gust muzyczny użytkownika. Jedna wieża może sprawdzić się najlepiej do odtwarzania mocnych dźwięków, druga specjalizować może się natomiast w delikatnych przejściach nut charakterystycznych dla muzyki poważnej. By to stwierdzić, przed zakupem niezbędne będzie samodzielne przetestowanie sprzętu poprzez odtworzenie na nim znanych nam utworów lub specjalnej płyty testowej. Gdy nie mamy takiej możliwości, skupmy się na dokładnym przeanalizowaniu parametrów danego urządzenia.

Wieża zintegrowana czy komponentowa?

Jeżeli chodzi o budowę sprzętu, spotkać możemy się z tańszymi wieżami zintegrowanymi oraz droższymi – komponentowymi. Pierwsze z nich stanowią zamkniętą całość, na którą składają się zespolone przez producenta elementy. Bazowymi komponentami są tu odtwarzacz CD, kolumny, wzmacniacz, magnetofon oraz radio. Co do wież komponentowych, to ich cechą charakterystyczną jest możliwość tworzenia dowolnych, dopasowanych do indywidualnych potrzeb kombinacji z części składowych połączonych ze sobą przy pomocy kabli. Taki sprzęt to idealne rozwiązanie dla audiofilów.

Głośniki i wzmacniacz

Wybierając wieżę czy miniwieżę, szczególną uwagę zwrócić powinniśmy na parametry głośników, jako że to właśnie one decydują o jakości i skali odtwarzanego dźwięku. Różnią się one od siebie mocą, a co się z tym wiąże – maksymalną osiąganą głośnością. Jeżeli po zakupie okaże się, że nie jesteśmy zadowoleni z jakości uzyskanego dźwięku, będziemy mieli możliwość wymiany kolumny z głośnikami. Często z tyłu wieży zlokalizowane jest specjalne wyjście, do którego podpina się nowy sprzęt.

Ważny jest także materiał, z którego wykonane są głośniki. Do produkcji najtańszych stosuje się płyty wiórowe oraz papier. Najdroższe wykonuje się natomiast z drewna powleczonego specjalnym lakierem oraz tworzywa sztucznego takiego, jak na przykład polipropylen.

Jeżeli chodzi o wzmacniacz, to jego zadaniem jest wzmocnienie przesyłanego sygnału i przeniesienie go na głośniki. Jest to zatem niezbędny element każdej wieży.

Sposób wkładania płyty

Sposób umieszczania płyty w wieży czy mikrowieży nie jest wbrew pozorom kwestią drugorzędną. Stanowi on bowiem o wygodzie obsługi i wpływa na uszkodzenia czy zabrudzenia nośników oraz wnętrza samego odtwarzacza. Na rynku spotkać można się między innymi z modelami wyposażonymi w wysuwaną szufladę. To rozwiązanie najbardziej korzystne, jako że nie powoduje ona dotykania powierzchni płyty i gromadzenia się kurzu na czytniku wewnątrz.

Znacznie mniej praktyczna jest szuflada wysuwana obok – nie tylko zajmuje więcej miejsca na półce, lecz powodować może także uszkodzenia zarówno płyt, jak i sprzętu. Miejsce na płytę niekiedy znajduje się w górnej części odtwarzacza, po otwarciu klapki. Tego typu rozwiązanie przyczyniać może się do osadzania kurzu w niezamkniętej wieży. Najrzadziej spotkać można się z wieżami, do których płytę wkłada się od przodu z pozycji pionowej. Nie są one ani praktyczne, ani wygodne.

Wieże różnić mogą się od siebie m.in. sposobem wkładania płyty

Dobrym pomysłem jest natomiast zaopatrzenie się model wyposażony w zmieniarkę i miejsce na kilka płyt wewnątrz sprzętu. Mamy wówczas możliwość słuchania ulubionych krążków bez konieczności ich wkładania i wyciągania.

Szeroki wybór wież dostępny jest pod adresem: http://www.philips.pl/

Wieża czy miniwieża?
5 (100%) 1 vote[s]

Say Something