Miniwieże mogą się od siebie różnić między innymi mocą.

Co warto wiedzieć przed kupnem miniwieży

Miniwieża, nazywana również mikrowieżą, stanowi doskonałą alternatywę dla klasycznych, sporych rozmiarów zestawów audio. To świetne rozwiązanie dla osób dysponujących ograniczonym metrażem i budżetem. Czym należy się kierować kupując tego typu sprzęt?

Miniwieża – co to takiego?

Miniwieża od klasycznej wersji stereo różni się przede wszystkim, co już zostało wspomniane we wstępie, bardziej kompaktowymi rozmiarami, co niesie za sobą konieczność integracji pewnych elementów. W związku z tym, w jednej obudowie umieszcza się większość urządzeń takich, jak odtwarzacz płyt CD/DVD czy wzmacniacz, które to podłączone są do jednej sekcji zasilającej. Rzadko spotkać można się modelami, które są dodatkowo zintegrowane z kolumnami. Warto zdawać sobie sprawę, że takie urządzenia, owszem, są tańsze, lecz oferują znacznie gorszą jakość dźwięku.

Rodzaje miniwież

Podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych wież czy zestawów kina domowego, miniwieże mogą posiadać dwa typu budowy. Pierwszy z nich, komponentowy, umożliwia dostosowanie urządzenia do indywidualnych wymagań. Oddzielnie dokupuje się tu wzmacniacz czy kolumny. W drugiej, zintegrowanej, wszystkie niezbędne elementy są zamknięte w jedną całość, na którą składa się wzmacniacz, odtwarzacz, radio oraz kolumny. Są one tańsze i nie wymagają posiadania zaawansowanej wiedzy z zakresu dźwięku.

Kluczowe parametry

Miniwieża świetnie sprawdzi się we wnętrzach o niewielkim metrażu.

Moc – podstawowy parametr, który opisuje różnego rodzaju urządzenia audio. Im moc jest większa, tym głośniejszy dźwięk jesteśmy w stanie uzyskać. Należy tu jednak zdawać sobie sprawę z faktu, że głośniki, z jakimi mamy do czynienia w miniwieżach nie będą tak mocne, jak te, z którymi mamy do czynienia w ich tradycyjnej wersji.

Dysk twardy – posiada je znacząca część modeli; pozwala on na przechowywanie wszystkich ulubionych utworów. Dla posiadaczy dużych kolekcji stworzone zostały dyski o pojemności do 160 gigabajtów.

Obsługa formatów audio i video

Aby nasza miniwieża była urządzeniem w pełni funkcjonalnym, powinna obsługiwać jak największą ilość formatów muzycznych. Do najpopularniejszych zalicza się MP3 oraz WMA. Warto również zaopatrzyć się w sprzęt, który po podłączeniu do telewizora umożliwi odtwarzanie filmów. W związku z tym, obsługiwać powinna ona co najmniej formaty avi oraz DixX.

Sposób wkładania płyt

Parametr ten wpływa nie tylko na komfort użytkowania, lecz także na dłuższą żywotność czytnika. Najbardziej praktyczne są wieże wyposażone w wysuwany od przodu talerz. Nie rysują one powierzchni płyty, a kurz nie osadza się na ściankach.

Spotkać można się również z szeregiem innych rozwiązań, jak wkładanie płyt w pozycji pionowej z przodu urządzenia, otwieranie pokrywy na szczycie miniwieży czy wysuwanie szuflady do boku.

Napęd

Najlepszym rozwiązaniem będzie kupno urządzenia będącego w stanie odtworzyć również płyty DVD. Dzięki temu umożliwi nam ono nie tylko słuchanie muzyki, lecz również oglądanie filmów.

Złącza i obsługiwane moduły

Miniwieża powinna być wyposażona w złącza takie, jak:

  • USB – spotkać można się z nim w niemalże każdym urządzeniu elektronicznym. Dzięki niemu możemy na przykład podłączyć pendrive
  • HDMI – będzie konieczne, gdy planujemy podłączać urządzenie do telewizora. Gwarantuje ono wysoką jakość dźwięku i obrazu
  • Czytnik kart SD – to właśnie na nich zapisywane są pliki muzyczne na urządzeniach takich, jak smartfon czy tablet

Nie powinno tam również zabraknąć:

  • WiFi – dzięki niemu będziemy w stanie słuchać radia internetowego
  • Bluetooth – umożliwi nam bezprzewodowe odtwarzanie muzyki przez inne urządzenia
  • Stacji dokującej – zamiast odczytywać utwory z wyjętej ze smartfona karty SD, możemy urządzenie podłączyć bezpośrednio do miniwieży

Z asortymentem miniwież zapoznać można się między innymi pod adresem: http://www.philips.pl/.

Oceń wpis

Say Something