Głośniki marki Philips

Jakie parametry brać pod uwagę wybierając głośniki?

Zanim dokonamy zakupu głośników, musimy zastanowić się, gdzie będziemy z nich korzystać i do jakiego urządzenia zostaną podłączone. Dopiero wówczas możemy zająć się przeglądaniem poszczególnych modeli. Oto kilka przydatnych porad na ten temat.

Głośniki do kina domowego

Jeżeli poszukujemy zestawu audio, do wyboru mamy zarówno gotowe, niedrogie, jak i wyszukane propozycje tworzone z myślą o audiofilach. Gdy zdecydujemy się na złożenie własnego zestawu, pod uwagę wziąć należy zarówno rozmiar i moc głośników, jak i parametry amplitunera, czyli urządzenia, na które składa się wzmacniacz oraz tuner radiowy, niekiedy również odtwarzacz DVD.

Głośniki komputerowe

Tego typu głośniki cieszą się dużą popularnością ze względu na swoją uniwersalność. Podłączyć można je bowiem nie tylko do komputera stacjonarnego, lecz także do laptopa, zestawu DVD czy innych urządzeń RTV. W skład najpopularniejszych zestawów wchodzą dwa głośniki oraz subwoofer.

Głośniki samochodowe

Najbardziej podstawowe zestawy składają się z dwóch głośników umieszczonych po lewej i prawej stronie samochodu. Przeważnie montuje się je w specjalnie przygotowanych otworach ulokowanych w drzwiach lub bagażniku.

Rodzaje systemów głośnikowych

Wyróżnić można dwa podstawowe rodzaje głośników: aktywne oraz pasywne. Pierwsze z nich są wyposażone we wzmacniacz dostosowany do mocy głośnika; w przypadku drugich konieczne jest zaopatrzenie się w zewnętrzny wzmacniacz.

Głośniki komputerowe mogą działać w dwóch konfiguracjach, lecz szczególną popularnością cieszą się dwa – 2:1 oraz 5:1. Zestaw pierwszego typu składa się z dwóch głośników i subwoofera odpowiadającego za niskie tony. Nie pozwala on na wykorzystanie dźwięku wielokanałowego. Drugi z nich składa się z pięciu głośników i jednego subwoofera. Generuje on dźwięk dobrej jakości, lecz nie nadaje się do małych pomieszczeń. Pozwala na uzyskanie dźwięku przestrzennego.

Zasada oznaczania zestawów audio prezentuje się następująco – pierwsza cyfra odnosi się do liczby głośników, druga, po kropce, wskazuje na brak lub obecność subwoofera.

Parametry, które warto wziąć pod uwagę przy wyborze głośników

  • Pasmo przenoszenia – oznacza ono zakres częstotliwości, jaki generowany jest przez cały zestaw lub pojedynczy głośnik. Górna granica odpowiada za wysokie tony, dolna – za niskie. Mimo, że pasmo przenoszenia odgrywa ważną rolę, samo w sobie nie wpływa na jakość dźwięku.

W przypadku tego parametru spotkać można się również z jeszcze jednym pojęciem. W ofercie producentów występują dwa główne rodzaje kolumn – dwudrożne oraz trójdrożne. Pierwsze z nich składają się przeważnie z dwóch głośników – jednego wysokotonowego i jednego średnioniskotonowego. Pozwalają na uzyskanie wysokiej jakości dźwięku za niską cenę. Kolumny trójdrożne cechują się natomiast dobrej jakości konstrukcją, która umożliwia odtwarzanie szerokopasmowe o wysokiej głośności. To sprzęt z wyższej półki cenowej.

  • Moc – podaje się ją na dwa sposoby, przy czym pierwszy z nich jest jedynie chwytem marketingowym. Mowa tu PMPO, który teoretycznie odnosi się do maksymalnej mocy sygnału elektrycznego, który głośnik jest w stanie odebrać. W praktyce, wartość ta oznacza maksymalną moc, jaką może przyjąć głośnik przez ułamek sekundy. Druga wartość – RMS, oznacza moc skuteczną, czyli taką, którą może przyjąć głośnik od wzmacniacza przez cały czas użytkowania, a równocześnie urządzenie nie ulegnie na przykład spaleniu.
  • Impedancja – pojęcie to odnosi się do oporności cewki głośnika. Najlepsze rozwiązanie umożliwiające uzyskanie dźwięku wysokiej jakości to zdecydowanie się na głośniki o impedancji podanej na wyjściu wzmacniacza. Mimo, że dopuszczalne jest używanie kolumn o impedancji wyższej, nie powinno się dopuszczać do sytuacji odwrotnej, to znaczy takiej, gdy jest ona niższa.

W wysokiej jakości głośniki zaopatrzyć możemy się na stronie: https://www.philips.pl/

Jakie parametry brać pod uwagę wybierając głośniki?
5 (100%) 2 vote[s]

Say Something