zestaw głośników_Philips

Kino domowe – jak wybrać odpowiedni sprzęt?

Kino domowe już dzisiaj nikogo nie dziwi. Coraz więcej osób decyduje się zaaranżować takie we własnym domu. Jedni robią to z większym rozmachem, udostępniając do tego celu oddzielne pomieszczenie, inni po prostu kupują dobrej jakości sprzęt. Tylko jaki? Co jest nam potrzebne, aby mieć własne kino? Oto kilka wskazówek.

Dobra jakość dźwięku

W kinie domowym (i w ogóle w kinie) już nie chodzi tylko i wyłącznie o format obrazu, ale przede wszystkim o jakość i przestronnośćJednym z kluczowych parametrów soundbaru jest moc całkowita głośników dźwięku. To właśnie dlatego pierwszym krokiem jest zakup odpowiednich głośników. Na rynku znajdziemy szeroki wybór głośników. Do kina domowego najlepsze będę trzy opcje.

Pierwszą z nich jest zestaw kina domowego. Jest to chyba najlepsza, ale i najdroższa opcja, ale dzięki temu będziemy mieć kino domowe z prawdziwego zdarzenia. Kupując taki zestaw, przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na: liczbę głośników w zestawie, jakość brzmienia (jest to kwestia bardzo indywidualna, ale warto wypróbować taki sprzęt przed zakupem), wykonanie (sprawdźmy, z czego jest zrobiona membrana i obudowa), sposób podłączenia i parametry amplitunera. Podstawą już jest odtwarzacz mp3 i Bluetooth i oczywiście odtwarzacz DVD.

Możemy również zdecydować się na zestaw głośnikowy. Idealnie sprawdza się do kina domowego, ale także do słuchania muzyki – jest zatem bardziej uniwersalny. To, co wyróżnia tego typu głośniki, to duża moc (nawet 1000 W) i potężne basy.

Bardzo dobrym i godnym zastępcą są głośniki typu soundbar. Są tańsze od zestawów (dlatego dużo osób decyduje się na tę opcję), ale jakością wcale od nich nie odbiegają. Czym się charakteryzują? To nowoczesne głośniki telewizyjne o niewielkich rozmiarach, które montuje się pod ekranem telewizora. Ich zaletą jest to, że są małe i proste w montażu. Posiadają często subwoofery, które wzmacniają basy, przez co jakość dźwięku jest jeszcze lepsza.

Dobra jakość obrazu

W tej kwestii zdania są podzielone. Część osób decyduje się na zakup dobrej jakości telewizora, część zaś stawia na klasykę i kupuje rzutnik. To, co wybierzemy, zależy tak naprawdę od nas. W przypadku zakupu telewizora, ważny jest rozmiar ekranu (dopasowany do wielkości pomieszczenia) oraz liczba złączy.

Oczywiście sam telewizor nie wystarczy. O ile nie mamy tego w zestawie kina domowego (jeśli się na niego zdecydowaliśmy), to musimy jeszcze pomyśleć o zakupie odtwarzacza do filmów. Najbardziej popularną opcją jest odtwarzacz DVD (zapewnia dobrą jakość dźwięku i obrazu), ale ma gorszą jakość od odtwarzacza Blu-ray, który z dnia na dzień staje się coraz bardziej powszechny. Gwarantuje bardzo wysoką jakość dźwięku i obraz naprawdę wysokiej rozdzielczości.

Jeżeli decydujemy się na zorganizowanie własnego kina domowego, to starajmy się zrobić to dobrze. Dokładnie przemyślmy budżet i starajmy się nie oszczędzać na każdy elemencie. Dobrej jakości sprzęt sprawdzonych producentów, jak na przykład Philips, to podstawa. Zanim wybierzemy się do sklepu, warto wcześniej rozeznać się co nieco w Internecie, sprawdzić ofertę różnych firm i porównać je ze sobą.

Oceń wpis

Say Something