Łazienka dla dziecka

Jak dostosować łazienkę do potrzeb dziecka

Kiedy w domu pojawia się kolejny, mały lokator, rodzice muszą zastanowić się, jak ułatwić mu wykonywanie codziennych czynności, na przykład takich jak korzystanie z łazienki. Prawdopodobnie łazienka to, zaraz po kuchni, jedno z potencjalnie najbardziej niebezpiecznych pomieszczeń. Co możemy zrobić, żeby nasza pociecha mogła korzystać z niej samodzielnie, a przy tym nauka higieny była dla niej przyjemnością, a nie przykrym obowiązkiem?

Przede wszystkim bezpieczeństwo

Jeżeli tylko nasze finanse i powierzchnia mieszkania na to pozwalają, może w tym pomóc specjalnie dobrana armatura. Istnieje jednak kilka rzeczy, które możemy zrobić niezależnie od metrażu i zawartości portfela.

Przede wszystkim zadbajmy o bezpieczeństwo. W łazience trzymamy często całą masę potencjalnie szkodliwych detergentów, które dla dziecka mogą być atrakcyjnie ze względu na ładne, kolorowe butelki. Z tego względu powinniśmy zadbać o to, żeby wszystkie krety, domestosy i inne detergenty znalazły się poza zasięgiem malucha. W tym celu warto zainwestować w specjalne zabezpieczenia na szafki.

CZYTAJ TAKŻE: Jak prać ubrania dziecka? Sprawdź oznaczenia na metkach

Dobrym pomysłem będzie również założenie specjalnych ochraniaczy na ostre krawędzie oraz ułożenie na płytkach specjalnej wykładziny antypoślizgowej, dzięki temu dziecko może uniknąć naprawdę nieprzyjemnych urazów i szwów, a my wizyty na służbie przyjęć.

Zabawa i wygoda

Idealnym rozwiązaniem dla samodzielnego malucha jest kupno specjalnej nakładki na sedes oraz małego, plastikowego stołeczka. Dzięki nakładce dziecko szybko nauczy się korzystania z toalety, a dzięki stołeczkowi będzie mogło skorzystać z umywalki i bez problemu umyć rączki lub wyszczotkować zęby.

Dobrym pomysłem jest też zainstalowanie łatwej w obsłudze baterii prysznicowej. Odkręcanie kurków często nawet dorosłym sprawia wiele problemów!

I na koniec – zabawki do kąpieli! O ileż przyjemniej korzystać z wanny, kiedy możemy przemienić ją w podwodną krainę pełną przygód dzięki małemu stateczkowi lub gumowej kaczuszce!
A Wy jak zadbalibyście o dostosowanie łazienki do potrzeb najmłodszych?

Oceń wpis

Say Something