Głośniki 2.1 czy soundbar?

Głośnik to urządzenie, którego potrzebują zarówno zwykli użytkownicy, którzy lubią raz na jakiś czas posłuchać muzyki, jak i maniacy kina czy gier komputerowych. Wielu z nich decyduje się na kupno ich wersji 2.1. Coraz większą popularnością w ostatnim czasie cieszą się jednak także soundbary. Co warto wiedzieć na temat każdego z urządzeń?

Głośniki 2.1 – co to takiego?

Głośniki 2.1 to zestaw, w skład którego wchodzą dwa głośniki satelitarne oraz jeden głośnik niskotonowy. Do ich zalet zaliczyć można niewielką ilość zajmowanej przestrzeni oraz brak konieczności posiadania zaawansowanego sprzętu. Gwarantują one dobrej jakości dźwięk stereo z mocnymi basami.

Czym kierować się przy wyborze głośników 2.1?

Trzy kluczowe rzeczy, które warto wziąć pod uwagę planując kupno głośników 2.1 to:

  • Moc (RMS) – podstawowy parametr wyrażany w basach. Świadczy on o tym, jak potężny dźwięk są w stanie wydać z siebie jednocześnie głośniki satelitarne oraz subwoofer
  • Pasmo przenoszenia (nazywane również częstotliwością) – informuje o tym, jak niskie i jak wysokie dźwięki mogą być odtwarzane. Wartość minimalna powinna być tu jak najniższa (na poziomie 35 Hz), maksymalna natomiast – jak najwyższa (minimum to 20 000 Hz)
  • Złącza – warto tu kierować się zasadą im więcej, tym lepiej, jako że każde kolejne złącze rozszerza możliwości głośników. Do podłączenia z komputerem potrzebować będziemy standardowego jacka 3,5 milimetra. W przypadku telewizora czy konsoli niezbędne będzie natomiast HDMI i RCA

A może soundbar?

Soundbary charakteryzują się nowoczesnym, minimalistycznym wyglądem.

Alternatywę dla głośników 2.1 stanowi coraz popularniejszy w ostatnim czasie soundbar. Model Philips HTL5140B/12 wyposażony jest w dwie jednostki, z których każda zawiera 4 głośniki niskotonowe oraz 2 wysokotonowe. Ich łączna moc wynosi 320 W i doskonale współgra z dźwiękiem subwoofera 17L. Zastosowana tu technologia Virtual Sound autorstwa marki Philips pozwala uzyskać przestrzenny, bogaty dźwięk przy wykorzystaniu zestawu liczącego mniej niż 5 głośników. Zaawansowane algorytmy przestrzenne niezwykle wiernie oddają charakterystykę fal dźwiękowych występującą w idealnym środowisku dźwiękowym 5.1. Dowolne źródło dźwięku stereo jest tu przekształcane w naturalny, wielokanałowy dźwięk przestrzenny. Za sprawą technologii komunikacji bliskiego zasięgu NFC jesteśmy w stanie z łatwością parować smartfony z technologią Bluetooth. Warto tu także wspomnieć o funkcji EasyLink umożliwiającej sterowanie kilkoma urządzeniami przy pomocy zaledwie jednego pilota. Opisywany soundbar został wykonany z mylaru – materiału, którego zastosowanie gwarantuje unikalną jakość dźwięku. Doskonale oddawany jest tu pełen zakres wysokich częstotliwości. Za urządzenie to zapłacimy około 1000 złotych. Szczegółowe informacje na temat produktu znaleźć można na stronie: http://www.philips.pl

Innym, równie ciekawym, produktem jest soundbar Dell AC511, który pasuje wyglądem do większości urządzeń marki. Wyposażony jest on w wygodne zasilanie przez USB. Dzięki niemu nie potrzebujemy baterii czy przewodu zasilającego. Nie wymagane jest także żadne dodatkowe oprogramowanie. Urządzenie gwarantuje czysty, wyraźny dźwięk. Jego cena to około 130 złotych.

Kolejny dostępny na rynku soundbar to Bose Soundtouch 300, które charakteryzuje się designerskim wyglądem. Posiada on wysokiej jakości szklaną pokrywę oraz perforowaną, zawijaną wokół maskownicę. Na uwagę zasługuje tu aplikacja SoundTouch 300, która gwarantuje pełną kontrolę nad urządzeniem. Z jej pomocą jesteśmy w stanie wyszukiwać utwory i zarządzać muzyką w całym domu. Dołączając bezprzewodowe głośniki dźwięku przestrzennego Virtually Invisible 300, otrzymamy pełnowymiarowy dźwięk przestrzenny. Za urządzenie to zapłacić musimy około 1400 złotych.

Głośniki 2.1 czy soundbar?
5 (100%) 2 vote[s]

Say Something